Współczesne lotnictwo opiera się na wygodzie i efektywności, lecz ma także pewne ograniczenia. Szczególnie dotyczą one zawartości bagaży podręcznych pasażerów. Co można zabrać do bagażu podręcznego? Sprawdź, czego nie pakować!

Planujesz lot samolotem? Musisz przygotować przed lotem wszystkie dokumenty, zaplanować odpowiednio wcześniej podróż na lotnisko, a także oczywiście dobrze się spakować. Często wielu podróżnych zastanawia się, co można zabrać do bagażu podręcznego, a co jest surowo zabronione. Warto poznać najważniejsze zasady i przepisy w tym zakresie, aby podczas odprawy nie przeżyć niemiłego rozczarowania lub nie wplątać się w nieprzyjemne sytuacje.

Jaki jest dopuszczalny rozmiar bagażu podręcznego?

Wiele osób przed podróżą stresuje się tym, co można zabrać na pokład samolotu. Nie chcą przed odlotem mieć żadnych problemów i nieprzyjemności spowodowanych obecnością niedozwolonych w bagażu przedmiotów. Zanim jednak przejdziemy do omawiania, co spakować do bagażu podręcznego i co możesz w nim mieć, zatrzymajmy się na chwilę przy tym, jakiej wielkości walizka może się znaleźć na pokładzie w regularnych i tanich liniach lotniczych.
Przede wszystkim pamiętać trzeba, że zwykle można przewieźć walizkę lub plecak, których rozmiar wyniesie około 50 × 40 × 20 cm, a waga nie przekroczy 10 kg. W tanich liniach jak Ryanair lub Wizz air można wnieść na pokład jeszcze mniejszy bagaż. Trzeba o tym pamiętać, gdyż przekroczenie limitu bagażu podręcznego wiąże się ze sporymi dopłatami. Każdy dodatkowy bagaż podręczny znacznie podnosi koszt przelotu, a opłacenie ciężkiego bagażu może wręcz podwoić wartość biletu.

Co można zabrać do bagażu podręcznego?

Skoro znamy już dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego, warto teraz przejść do najważniejszej kwestii, czyli dowiedzieć się, co można wnieść na pokład samolotu. Wszyscy pasażerowie powinni pamiętać, że zasada jest bardzo prosta — musimy mieć w bagażu podręcznym tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Oznacza to, że możesz zabrać na pokład samolotu m.in. takie rzeczy jak żywność i napoje, kosmetyki, określone w przepisach urządzenia medyczne, a nawet zakupione w strefie bezcłowej alkohole. Warunek jest jeden — w bagażu podręcznym zakazane są opakowania powyżej 100 ml. Co więcej, dozwolone jest przewożenie płynów jedynie w sytuacji, gdy pojemnik na nie ma nie więcej niż 1 litr.

Czy można mieć leki w bagażu podręcznym?

Szukając informacji, co można przewieźć w bagażu podręcznym, wiele osób zastanawia się, czy można wziąć do samolotu leki. Czy znajdują się one na liście przedmiotów niedozwolonych w bagażu podręcznym? Jak się okazuje, w bagażu podręcznym można mieć podstawowe leki. Nie powinno to nikogo dziwić, skoro przewożenie płynów w bagażu podręcznym jest dozwolone, a nawet można zabrać ze sobą na pokład kosmetyki w bagażu podręcznym przewóz tak potrzebnej rzeczy, jaką są leki, jest po prostu uzasadniony i logiczny. Co jednak bardzo ważne, obowiązują w tym wypadku nieco inne przepisy, które przed odlotem koniecznie należy sprawdzić. Co prawda do samolotu można zabrać leki, lecz muszą one zostać zgłoszone podczas odprawy.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Wiemy już, jakiej wielkości jest bagaż podręczny do samolotu, a także jaka jest dopuszczalna waga bagażu. Wiemy oczywiście, co zalicza się do dopuszczalnej zawartości bagażu podręcznego. Warto zatem, aby dowiedzieć się, czego nie można zabrać do samolotu. Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym podręcznym?
Do bagażu podręcznego i rejestrowanego nie można umieszczać przedmiotów określonych jako niedozwolone i niebezpieczne. Przepis ten dotyczy bagażu podręcznego w klasie biznes, jak i turystycznej. W żadnym luku bagażowym po prostu nie mogą się znaleźć pewne przedmioty. Rzeczy, które wymagają usunięcia z bagażu to np. przedmioty ostre, aerozole, materiały pirotechniczne, łatwopalne, rozpuszczalniki, trucizny, a nawet gaśnice. Innymi słowy, w bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć przedmioty, które mogłyby zostać wykorzystane jako broń.
Co ciekawe, pewne rzeczy do bagażu można włożyć, lecz podlegają one ograniczeniom. Przykładowo w bagażu podręcznym możesz mieć baterie do urządzeń elektronicznych, pewną ilość papierosów, a także laskę do podpierania się lub liquid do papierosa elektronicznego.

Jak spakować bagaż podręczny?

W bagażu podręcznym powinny znaleźć się tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a resztę należy umieścić w bagażu rejestrowanym. Warto więc dowiedzieć się teraz, jak powinno wyglądać pakowanie bagażu podręcznego. Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo przewozu bagażu, powinniśmy najcięższe i najmocniejsze przedmioty spakować na samym dnie. Znaleźć się tam powinny np. buty lub grubsza odzież. Jedzenie w bagażu podręcznym powinno znaleźć się jak najwyżej. Nie tylko, aby nie doszło do jego uszkodzenia, lecz także, żeby można było łatwo zabrać jedzenie z plecaka i je spożyć.